TRT1

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında ilk olarak kurulan ve yayın hayatına başlayan kanal olan TRT1, ilk kurulduğu 31 Ocak 1968 tarihinden bu yana yayın hayatını sürdürmektedir. Türkiye Radyo ve Televizyonu 1. Kanalı TRT1, tek kanal üzerinden sürdürdüğü yayın hayatını 1990 senesinde değiştirdi. Türkiye’de hızla çoğalan özel kanallar ile girdiği yoğun rekabet ile birçok kanalı bünyesinde barındırmaya başladı. TRT ailesinin ekran yüzü olarak lanse ettirilen TRT1, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü vazifesini hep sürdürmüştür. Hanelerin bir numarası olarak kumanda üstündeki yerini ala gelmiştir. Kamu Yayını yapması adına hep ilkeli olma yapısından ödün vermeden dinamik bir televizyon yayın anlayışına sahiptir. Türkiye’nin Kanalı sloganı ile hareket etmektedir.

TRT1 Canlı TV izleyerek ulusal kapsamda en çok izlenen diziler izlene bilinmektedir. Pazartesi günleri akşam saat sekizde yayına giren “Yalaza” adlı dizi ile haftaya başlayan TRT1 yayın akışı, Çarşamba günü saat sekizde “Diriliş Ertuğrul” dizisi ile devam ediyor. TRT1 canlı TV izle seçeneği ile Cuma günleri ekranlarda saat sekizde “Payitaht Abdülhamid” dizisi ile buluşturulmak planlanıyor. Her Cumartesi TRT1 canlı izle seçeneği dâhilinde ekranların tutan yeni dizisi “Kalk Gidelim” seyirci ile buluşturulmak isteniyor. Hafta sonu Pazar günleri de dokuz kırk beşte yayına giren “Aslan Ailem” ile haftayı bitiriyor.TRT1 ekranlarında yer alan bazı programlar da izleyicinin beğenisini kazanmış ve takip edilir durumdadır. İlk akla gelen, TRT1 ekranında olacakların anlatıldığı 1’de bugün adlı program gelmektedir. Hafta içi her gün öğleden sonra üç sularında yayınlanan “Bir yastıkta kocayalım” ile Pazar günlerinin vaz geçilmezi “Enine Boyuna” programı saat on iki gibi ekrana geliyor. Hafta içi her gün saat bir sularında yayına başlayan “Halit Yerebakan’la Doktor Geldi” programı ile Pazar günleri yayın yapan “İyilik Kulübü” izleyicinin beğendikleri arasında yer alıyor. Türkiye’de ilk ve tek olan “Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması” Perşembe akşamları ekrana geliyor. “Pelin Çiftçi İle Gündem Ötesi” programı da Çarşamba günleri geceleri ekrana geliyor.

Ana Haber Bülteni her gün saat yedide ekranda olan TRT1, hafta sonu haber bülteni ayrıcalığı ve Hava Durumu sunması ile de hizmetlerini sürdürüyor.


TRT 1 Canlı izle

İlk olarak 1964 yılında kurulan ve o günden bu yana hala devlet kontrolü altında hizmet veren TRT 1, devlet kanalı olarak geçmektedir. Ülkenin ihtiyacı olan programları gerektiği zamanda ve kaliteli bir şekilde sunan bu kanal içerisinde bir gün süresince düzenli bir plan ve program dahilinde belirli saatlerde halka hizmet sunulur.
  • Yorumlar